Kepçekulak Ameliyatı (Otoplasti) Nedir?

Otoplasti aslında kelime anlamında da olduğu gibi kulak estetiği demektir. Kulak kepçesi yani aurikulanın yeniden şekillendirilip daha doğal ve estetik hale getirilmesi işlemidir. Birçok ameliyat tekniği ve yöntemi mevcuttur. Sayılı cerrahlar tarafından başarı ile yapılabilmektedir.

Kepçekulak Ameliyatı (Otoplasti) Kimlere Yapılır?

Otoplasti kulak şeklinden memnun olmayan herkese yapılabilir. Hastaları rahatsız eden kulak büyüklüğü, ve kepçe olması (antiheliks yokluğu ya da zayıflığı ve kavum konka hipertrofisi ) gibi patolojiler çeşitli otoplasti teknikleri ile doğal ve hastayı memnun edici sonuçlar elde edilebilir. Özellikle okul öncesi çocuklarda ortalama 5 yaş en ideal zamandır. Okulda kepçe kulağın dalga konusu olması çocuk psikolojisini oldukça olumsuz etkilemektedir.

Kepçekulak Ameliyatı (Otoplasti) Tekniği, Komplikasyonar ve Takibi Nasıldır?

Otoplasti ameliyatı tekniği genel anestezi altında yapılır. Ortalama ameliyat süresi 1-2 saat arasında değişir. Kulak arkasından yapılan bir insizyonla kulağa verilmek istenilen şekil bazı sütür teknikleri ile yapılır. Vakanın durumuna göre gerekirse kıkırdak eksizyonu yapılır ve doğal estetik bir kulak elde edilmeye çalışılır. Ameliyat sonrası kulak arkasındaki kesi sütür ile kapatılır. Kulak arkasında olduğu için hiç göze çarpmayan rahatsız etmeyen belli belirsiz bir iz olabilir. Ameliyat sırasında ve sonrası pansumanlarsa steril çalışıldığı takdirde herhangi bir enfeksiyon bulgusuna rastlanılmaz. Hasta için kullanılan dikişler uygun ve kaliteli olduğunda kulakta açılma tekrar  kepçeleşme ve şekil bozukluğu görülmez. Peroperatif  güzel kanama kontrolü ve postoperatif iyi pansuman ve takip yapıldığında hematom(kan birikmesi) izlenmez. Ameliyat sonrası gün aşırı pansuman ve kontroller toplam 10 gün sürmektedir. Onuncu gün hastanın dikişlerini aldıktan sonra sadece gece elastik kafa bandajı ile uyuması önerilmesi dışında hasta günlük sosyal hayatına dönebilmektedir.
Kepçekulak Ameliyatı (Otoplasti) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kepçekulak ameliyatı (Otoplasti) kimlere yapılır?

Otoplasti kulak şeklinden memnun olmayan herkese yapılabilir. Hastaları rahatsız eden kulak büyüklüğü, ve kepçe olması (antiheliks yokluğu ya da zayıflığı ve kavum konka hipertrofisi ) gibi patolojiler çeşitli otoplasti teknikleri ile doğal ve hastayı memnun edici sonuçlar elde edilebilir.

Çocuklarda kepçekulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Özellikle okul öncesi çocuklarda ortalama 5 yaş en ideal zamandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir